Welkom bij UNICEF

Fijn dat je onze site bezoekt! We informeren je graag over ons werk voor kinderen wereldwijd. Om de site goed te laten werken en optimaal met je te communiceren, gebruiken we cookies. Zodat we met minder uitgaven méér kinderen kunnen helpen. Help je ons mee?

...of stel zelf je cookies in

VN-rapport - Kindersterfte daalt: toch overlijden dagelijks nog 7.000 pasgeboren baby’s

19 oktober 2017

Kindersterfte onder de vijf jaar neemt sinds 2000 gestaag af van ruim 27.000 naar 15.000 kinderen per dag, met een totaal van 5,6 miljoen in 2016. Dat meldt het VN-rapport ‘Levels and Trends in Child Mortality 2017’. Ondanks de totale daling, stagneert de vooruitgang onder pasgeboren baby’s. 

Moeder Tenneh Mansaray uit Sierra Leone is pas bevallen van haar zoon Manso Turay in een lokale kliniek. "De gezondheidswerker in ons dorp heeft uitgelegd waarom het veiliger is om daar en niet thuis te bevallen. Het is allemaal goed gegaan." Het land heeft een van de hoogste kinderstertecijfers in de wereld. 

Moeder Tenneh Mansaray uit Sierra Leone is pas bevallen van haar zoon Manso Turay in een lokale kliniek. "De gezondheidswerker in ons dorp heeft uitgelegd waarom het veiliger is om daar en niet thuis te bevallen. Het is allemaal goed gegaan." Het land heeft een van de hoogste kinderstertecijfers in de wereld. 

Moeder Tenneh Mansaray uit Sierra Leone is pas bevallen van haar zoon Manso Turay in een lokale kliniek. "De gezondheidswerker in ons dorp heeft uitgelegd waarom het veiliger is om daar en niet thuis te bevallen. Het is allemaal goed gegaan." Het land heeft een van de hoogste kinderstertecijfers in de wereld. 

Het goede nieuws is dat wereldwijd de kindersterfte onder kinderen tot vijf jaar blijft dalen. Dat is te lezen in het vandaag gepubliceerde VN-rapport ‘Levels and Trends in Child Mortality 2017’. De sterfte onder kinderen tot één maand oud neemt echter proportioneel toe, van 41 naar 46 procent sinds 2000. Dat waren afgelopen jaar 7.000 kinderen per dag met een totaal van 2,6 miljoen. Stefan Swartling Peterson, hoofd Gezondheid van UNICEF: “De kennis en technologie om deze sterfte te vermijden is er – nu moeten we die naar de verste uithoeken zien te krijgen, waar die zo hard nodig is.”

Hoogste kindersterfte in India

Die verste uithoeken bevinden zich vooral in het Zuid-Azië en Sub-Sahara Afrika. Met name in grote landen als India, Pakistan, Nigeria, de Democratische Republiek Congo en Ethiopië zien we dit heel duidelijk. Deze vijf landen nemen maar liefst de helft van alle sterfte van pasgeborenen voor hun rekening. Gemiddeld sterft in Sub-Sahara Afrika 1 op de 36 pasgeboren baby's, tegen 1 op de 333 in Nederland. Als er niets verandert, sterven tussen 2017 en 2030 zestig miljoen kinderen voor hun vijfde verjaardag, waarvan de helft baby’s jonger dan een maand.

De Indiase Deepika Mopuri geeft haar pasgeboren dochter borstvoeding. Zij is met hulp van UNICEF veilig bevallen in het Government hospital in het Nalgonda District.

De Indiase Deepika Mopuri geeft haar pasgeboren dochter borstvoeding. Zij is met hulp van UNICEF veilig bevallen in het Government hospital in het Nalgonda District.

De Indiase Deepika Mopuri geeft haar pasgeboren dochter borstvoeding. Zij is met hulp van UNICEF veilig bevallen in het Government hospital in het Nalgonda District.

“Vijftig miljoen kinderen onder de vijf jaar zijn sinds 2000 gered dankzij de gezamenlijke inspanningen van overheden en ontwikkelingspartners”

Stefan Swartling Peterson, hoofd Gezondheid van UNICEF

Oorzaken babysterfte

Complicaties tijdens de zwangerschap of bij de geboorte waren in 2016 het vaakst de reden van het overlijden van baby’s. Onder pasgeborenen zijn longontsteking, diarree en bloedvergiftiging de meest voorkomende dodelijke ziekten. Deze oorzaken zijn veelal te voorkomen met toegang tot goede medische zorg.

Inzet gezondheidswerkers

Deepika Mopuri uit India heeft met steun van UNICEF die nodige zorg gekregen. Tijdens haar gecompliceerde zwangerschap is ze thuis begeleid door gezondheidswerker Ekkalapu Suramma. Zij controleert de gezondheid van aanstaande moeders als Deepika en hun baby’s, zorg voor tetanusvaccins, brengt bij gewone zwangerschappen de vrouwen voor de bevalling naar een lokale kliniek en bij een gecompliceerde zwangerschap zorgt zij voor ambulancevervoer naar het regionale ziekenhuis. Daar is Deepak via een keizersnede veilig bevallen. De trotse moeder: “Alles is goed gegaan, met onze dochter en met mij. En ik geef al borstvoeding.”  

Goede zorg redt moeders en baby’s

Pauline Neefjes, gezondheidsexpert van UNICEF Nederland: “We weten precies wat er nodig is om goede basiszorg te leveren aan moeders en baby’s. Betere toegang tot gezondheidszorg tijdens de zwangerschap en bij de geboorte, naast vaccinaties, borstvoeding, basale medicijnen en uitgebreide voorlichting. Daarnaast zijn toegang tot veilig drinkwater en hygiënische sanitaire voorzieningen van levensbelang, maar op dit moment nog vaak buiten bereik van de armste gemeenschappen.

De grootste uitdaging van dit moment is het naar beneden brengen van de uitschieters in kindersterfte door gezondheidszorg verder uit te bouwen en toegankelijk te maken voor al die mensen die daar nu nog geen gebruik van kunnen maken.”

Geef kinderen een toekomst

doneer nu